wieża bismarcka okonek

Na Górze Tecława (191 m n.p.m.), wznoszącej się w północnej części miasta, stoi wieża Bismarcka. Wzniesiono ją w 1908 r. z kamieni granitowych, cegły i betonu. Ma wysokość 24 m. Jej współczesna nazwa to – wieża Tecława. Obecnie służy jako wieża obserwacyjna ppoż. Lasów Państwowych i przekaźnik telefonii komórkowej. Przy wieży znajduje się fragment podstawy pomnika poległych.


Jezioro Bąk

usytuowane przy trasie Okonek – Lędyczek posiada strzeżoną plażę i miejsca do wędkowania. Jezioro Leśne znajdujące się także pomiędzy Okonkiem a Lędyczkiem uważane jest za najciekawsze na terenie miasta i gminy. W miejscowości Pniewo znajdują się dwa jeziora: Jezioro Kacko i Jezioro Zimne. Wszystkie wyróżniają się wysoką czystością wód i udostępnione są dla wędkarzy.


Ścieżka dydaktyczna

W miejscowości Ciosaniec znajduje się cenny użytek ekologiczny „Żurawina”. Obszar porośnięty jest trzcinami, żurawiną, stanowi ostoję ptaków prawnie chronionych z gatunku lęgowych.

Można aktywnie wypocząć podziwiając piękno przyrody wędrując ścieżką dydaktyczną pod nazwą „W Dolinie Pięciu Rzek”. Ścieżka dydaktyczna przygotowana przez Nadleśnictwo Okonek przebiega nieopodal miejscowości Lędyczek, jej długość wynosi około 3,5 km. Na trasie znajduje się 16 przystanków edukacyjnych wyposażonych w tablice poglądowe przybliżające turystom wiedzę o lesie.

                                              

                                            WRZOSOWISKA W OKONKU

Na terenie byłego poligonu utworzono rezerwat przyrody "Wrzosowiska w Okonku".Jest to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 204,13ha. Utworzony w 2008r. Celem uznania obszaru za rezerwat przyrody jest zachowanie kompleksu wrzosowisk i muraw napiaskowych z charakterystyczną florą i fauną. Na terenie Nadleśnictwa Okonek ,w granicach byłego poligonu w Okonku ,jest zlokalizowany obszar sieci Natura 2000 "Poligon w Okonku". Jego obszar obejmuje powierzchnię 2180ha.

 


                                                   KOŚCIÓŁ W BROKĘCINIE

W centrum Brokęcina - wieś oddalona 4 km w kierunku Szczecinka - stoi drewniany kościół p.w. św. Kazimierza z końca XVI w. ( zabytek i klasy). Budowla ta ma konstrukcję zrębową , zbudowana została w 15825 roku przez założycieli i właścicieli wioski.Ten wyjątkowy obiekt jest bardzo rzadkim przykładem architektury drewnianej (jedynym w powiecie złotowskim, a jednym z dwóch na Pomorzu Zachodnim).